Barack Obama wzywa do krucjaty

Barack Obama wzywa do krucjaty
PAP/EPA

Barrack Obama zapowiada strategię przeciwko bojownikom z kalifatu. Mają być kolejne naloty, ale NIE MA mowy o operacji lądowej. 

Osłabimy i zniszczymy Państwo Islamskie - tak powiedział Barack Obama podczas konferencji w Waszyngtonie, na której ogłosił strategie przeciwko terrorystom z kalifatu  Amerykański prezydent zapowiedział ataki z terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały.
 
Postawiłem jasno sprawę, że będziemy ścigać terrorystów, którzy zagrażają naszemu krajowi wszędzie gdziekolwiek się znajdują. To znaczy, że nie zawaham się podjąć działań przeciwko kalifatowi w Syrii, jak również w Iraku. Nie znajdziecie bezpiecznej przystani, jeśli zagrażacie Ameryce. 
Operacja przeciw Państwu Islamskiemu będzie inna niż wojny w Afganistanie i Iraku i nie obejmie udziału amerykańskich wojsk w walkach lądowych na obcym terytorium - ogłosił Obama.
 
Terroryści dokonują masowych morderstw oraz porwań członków mniejszości religijnych, a także dekapitacji żołnierzy i dziennikarzy.  Celem działania grupy jest utworzenie kalifatu, czyli państwa rządzonego przez jednego lidera politycznego i religijnego zgodnie z islamskim prawem szariatu.