Spotkanie Komorowski-Kopacz. Będzie oficjalna nominacja

Spotkanie Komorowski-Kopacz. Będzie oficjalna nominacja
PAP/Jacek Turczyk

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że spotkanie jest kontynuacją piątkowej rozmowy prezydenta z kandydatką koalicji większościowej na premiera. "Po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 12 w Belwederze, pani marszałek ma zostać powierzona misja tworzenia rządu" - podkreśliła.

Z informacji PAP, wynika, że Kopacz od poniedziałku będzie kontynuować rozmowy dotyczące obsady stanowisk w rządzie. Marszałek Sejmu zapowiedziała, że nazwiska nowych ministrów najpierw pozna prezydent.

Wśród możliwych scenariuszy, jakie pojawiają się w mediach największe emocje budzi zmiana na stanowisku szefa polskiej dyplomacji; według tych informacji Radosław Sikorski miałby zostać marszałkiem Sejmu.

Zgodnie z konstytucją po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Kopacz chciałaby, aby podczas jej wystąpienia był obecny prezydent, dlatego expose chce wygłosić po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wtedy wotum zaufania dla rządu. Prezydent z wizytą w Nowym Jorku będzie przebywał w dniach 22-25 września. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września.