Prezydent powoła nowy rząd. Expose 1 października

Prezydent powoła nowy rząd. Expose 1 października
PAP/Radek Pietruszka

Przed uroczystością powołania rządu, Kopacz złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Kandydatem koalicji na jej następcę jest dotychczasowy szef MSZ Radosław Sikorski.

W nowym rządzie znajdzie się 13 ministrów poprzedniego rządu, w tym szef MON Tomasz Siemoniak, który od dzisiaj będzie też wicepremierem. Pracę w Radzie Ministrów kontynuować będą ponadto m.in. przedstawiciele PSL, w tym wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. W stosunku do składu gabinetu Donalda Tuska, w rządzie Ewy Kopacz jest pięcioro nowych szefów resortów: ministrem spraw zagranicznych zostanie Grzegorz Schetyna, Cezary Grabarczyk obejmie Ministerstwo Sprawiedliwości, nową szefową resortu infrastruktury i rozwoju będzie Maria Wasiak, Teresa Piotrowska pokieruje MSW, a Andrzej Halicki zostanie nowym ministrem administracji i cyfryzacji.

Podczas piątkowej prezentacji swego gabinetu Kopacz powiedziała, że stworzyła rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowanych do wypełniania zadań, które przed nimi staną. Nowa szefowa rządu oświadczyła, że najważniejszym zadaniem rządu jest odbudowanie zaufania Polek i Polaków i zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem" działań ministrów.

Oceniając skład nowego rządu politycy opozycji stwierdzali, że będzie rząd, który sprawi zawód, a korzyści ma przynieść jedynie Platformie Obywatelskiej. Zdaniem politologów jest to rząd godzenia różnych frakcji w PO.

(PAP)