Rząd Kopacz - pierwsze posiedzenie i nowa rzecznik

Rząd Kopacz - pierwsze posiedzenie i nowa rzecznik
23.09. Warszawa (PAP) Projekt budżetu na 2015 r. - który na początku września wstępnie przyjęty został jeszcze przez poprzednią Radę Ministrów i skierowany do konsultacji w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych - rząd ma przyjąć na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na środę.
 
Zgodnie z dokumentem przyjętym wstępnie przez gabinet Donalda Tuska, deficyt w przyszłym roku ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł.
 
Projekt zakłada, że wzrost PKB w 2015 r. wyniesie w ujęciu realnym 3,4 proc., a średnioroczna inflacja - 1,2 proc. Przewidziano nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 4,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,8 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 4,2 proc.
 
Najistotniejszą zmianą systemową, której efekty wpłyną na budżety gospodarstw domowych i przyszłoroczny poziom dochodów budżetu państwa z PIT, ma być zwiększenie o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka oraz umożliwienie skorzystania z pełnej kwoty ulgi tym osobom, które dotychczas wykazywały zbyt mały podatek, aby w pełni rozliczyć przysługującą ulgę.
 
Zgodnie z konstytucją projekt powinien trafić do Sejmu do końca września. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu budżetu uchwalona ustawa nie zostanie przedstawiona prezydentowi do podpisu, może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.
 
W środę, oprócz przyjęcia budżetu na 2015 r., planowane jest rozpatrzenie kilku innych dokumentów. To m.in. strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2015-18, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2015-17.
 ***
Iwona Sulik została we wtorek powołana przez premier Ewę Kopacz na stanowisko rzecznika rządu - poinformowano na stronach internetowych kancelarii szefowej rządu.
 
Sulik była rzeczniczką Kopacz w czasie sprawowania przez nią urzędu marszałka Sejmu.
 
Nowa rzeczniczka rządu jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim, a następnie Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym i TVP Info; była m.in. reporterem, prowadzącym i wydawcą programów informacyjnych oraz publicystycznych, a także sprawozdawcą parlamentarnym. 
 
Dotychczasowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała w poniedziałek, że otrzymała od Ewy Kopacz propozycję objęcia funkcji sekretarza stanu w kancelarii premiera odpowiedzialnego za kontakty rządu z parlamentem. (PAP)