Kopacz chce wyjaśnień. Jak rozwiązać problemy rodzin górniczych?

Kopacz chce wyjaśnień. Jak rozwiązać problemy rodzin górniczych?
PAP/Andrzej Grygiel

W czwartek premier Ewa Kopacz spotkała się z wojewodą śląskim Piotrem Litwą. Jak powiedziała po południu dziennikarzom rzeczniczka rządu Iwona Sulik, spotkanie trwało dwie godziny.

"Pani premier zażądała od swoich współpracowników przedstawienia rozwiązań, które będą miały na celu przede wszystkim rozwiązanie problemów rodzin górniczych - oświadczyła Sulik. - To, o czym chcę zapewnić, to to, że pani premier będzie podejmowała wszystkie możliwe działania, które leżą w ramach jej kompetencji". Zastrzegła jednocześnie, że "premier nie zarządza przedsiębiorstwami".

Sulik przypomniała, że premier Ewa Kopacz sprawą kopalni Kazimierz-Juliusz zajmuje się od wczoraj. "Stąd m.in. to spotkanie, które zostało zaplanowane na dzisiaj, a więc spotkanie z panem wojewodą śląskim - powiedziała Sulik. - Czekamy na kolejne informacje. Niewykluczone są dalsze spotkania".

Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października. W kopalni od środy trwa protest pracowników w obronie likwidowanego zakładu. W środę po nocnej zmianie na powierzchnię nie wyjechało 24 górników - związkowcy tłumaczyli, że wydobycie było prowadzone, ale po dniówce górnicy zostawali na dole. W czwartek związkowcy przekazali PAP, że na dole przebywało już ok. 160 górników, ale - wobec decyzji władz zakładu - wydobycie nie było już prowadzone.

Protestujący domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń, przedłużenia żywotności kopalni, wykupu mieszkań zakładowych oraz - po całkowitym wyczerpaniu węgla i zakończeniu działania kopalni - przejścia do innych zakładów KHW na dotychczasowych warunkach. Tydzień temu górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz, wspierani przez bliskich i związkowców z innych zakładów, manifestowali w Sosnowcu i Katowicach.

(PAP)