Papieska czapeczka za 90 tysięcy euro

Papieska czapeczka za 90 tysięcy euro
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Z inicjatywą sprzedaży papieskiej piuski wystąpiła redakcja popularnego programu interwencyjno-rozrywkowego "Le Iene", nadawanego przez telewizję komercyjną Mediaset.

Zapewniono, że nakrycie głowy jest najprawdziwsze. Na dowód zaprezentowane zostało nagranie z audiencji generalnej Franciszka, na którym wyraźnie widać chwilę przekazania piuski.

Zwyczajem stało się to, że pielgrzymi przychodzą na spotkania z papieżem z piuskami, kupionymi w rzymskich sklepach. Niektórym w trakcie objazdu papamobile po placu Świętego Piotra udaje się wymienić nimi z papieżem, który oddaje swoją piuskę i zakłada na głowę tę podarowaną. Tak też było w przypadku wysłannika włoskiej telewizji.

Licytacja na portalu aukcyjnym trwała tydzień. Cena wywoławcza wynosiła 1 euro. Już po 12 godzinach osiągnęła 89,5 tys. euro. Za tę sumę kupił ją po kilku dniach anonimowy na razie nabywca.

Kwota ta zostanie przekazana szpitalowi w jednej z wiosek w Demokratycznej Republice Konga, który prowadzą włoskie zakonnice. Placówka ta specjalizuje się w opiece nad matkami i ich dziećmi. Szpital niesie też pomoc i udziela schronienia uchodźcom z ogarniętej wojną Republiki Środkowoafrykańskiej.

(PAP)