Partia Palikota się rozpada. Odeszło kilkunastu posłów

Partia Palikota się rozpada. Odeszło kilkunastu posłów
PAP/Rafał Guz

Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział PAP, że część z tych posłów już wyraziła zainteresowanie wstąpieniem do Sojuszu. Jego zdaniem decyzje w tej sprawie będą zapadać w przyszłym tygodniu.

Jeśli z klubu TR odejdzie 13 lub 14 posłów, klub parlamentarny TR przestanie istnieć i zmieni się w koło poselskie. Klub poselski musi liczyć bowiem przynajmniej 15 osób, a w klubie TR pozostanie ich 14 lub 13.

Wśród posłów, którzy zdecydowali się opuścić klub TR, jest dotychczasowy wiceszef partii Artur Dębski. Jak powiedział PAP, nie będzie komentował swojej decyzji aż do poniedziałku. "W tej chwili czuję zmęczenie po trzech latach intensywnej pracy. Jednak w tej chwili mogę zapewnić, że nie planuję żadnych ruchów politycznych, żadnych transferów, przejść czy tam czego innego" - zaznaczył Dębski, pytany czy zamierza przejść do SLD.

Ryfiński w odpowiedzi na takie samo pytanie odparł z kolei: "Najważniejsze dla mnie są ideały i wybory samorządowe. Kandyduję na prezydenta Częstochowy i odpolitycznienie samorządu są kluczowym punktem programu".

W piątek do SLD przejdą na pewno posłowie Jan Cedzyński (niezrzeszony) oraz Marek Domaracki - dotąd poseł Twojego Ruchu.

"Bardzo cieszymy się z decyzji posłów, cenimy szczególnie zaangażowanie światopoglądowe posła Cedzyńskiego - powiedział PAP Joński, nawiązując do działań posła w ramach Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja". Wyraził nadzieję, że nowi posłowie Sojuszu będą dla niego wzmocnieniem.

Cedzyński powiedział PAP, że "był, jest i będzie człowiekiem lewicy". "Dlatego chcę uczestniczyć w wielkiej koalicji lewicowej. Mam nadzieję, że odniesie ona zwycięstwo w następnych wyborach parlamentarnych i dzięki temu będziemy mogli skupić się na wzmacnianiu rynku pracy i innych konstruktywnych działaniach, a nie na wojenkach na prawicy i marszach smoleńskich" - dodał.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Domarackim.

SLD będzie liczył łącznie 31 posłów; jest czwartym co do wielkości klubem w Sejmie.

(PAP)