Nowy szef NATO z wizytą w Polsce

Nowy szef NATO z wizytą w Polsce
EPA/OLIVIER HOSLET

W planie sekretarza jest też wizyta w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie) i spotkanie z lotnikami z Polski, Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO, w tym z lotnikami uczestniczącymi w natowskiej misji nad krajami bałtyckimi, a także z załogą samolotu systemu rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS. Baza w Łasku jest jedną z dwóch, w których stacjonują polskie F-16. Obecnie z kolejną rotacją przebywają tam także amerykańskie myśliwce, które przyleciały do Polski na ćwiczenia.

Rozmowy Stoltenberga mają dotyczyć postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport: wydzielenia sił natychmiastowego reagowania, wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, intensyfikacji ćwiczeń i odwrócenia tendencji do redukcji wydatków obronnych. Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainie oraz na zagrożenia na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w tym na postępy Państwa Islamskiego.

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu. W czerwcu Stoltenberg rozpoczął negocjacje przed objęciem funkcji, jako pierwszy kraj odwiedzając Polskę.

(PAP)