Stoltenberg w Polsce: NATO broni i chroni każdego sojusznika

Stoltenberg w Polsce: NATO broni i chroni każdego sojusznika
PAP/Paweł Supernak

Nowy sekretarz generalny NATO rano spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Zwrócił przy tym uwagę, że jest to jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna. "W ten sposób uznajemy silną rolę Polski w naszym sojuszu. Jest to wyraz mocnej solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. NATO broni i chroni każdego sojusznika" - zapewnił Stoltenberg.

Przypomniał też decyzje ze szczytu sojuszu w Newport na początku września. "Te decyzje utrzymują moc NATO" - podkreślił.

Dodał, że przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości jest konkretną odpowiedzią na obecne wyzwania. "Będziemy wdrażać ten plan w pełni i zachowamy trwałą obecność oraz działalność we wschodniej części naszego sojuszu" - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Podkreślił przy tym, że działania sojuszu mają wyłącznie obronny charakter i są zgodne z jego międzynarodowymi zobowiązaniami.

Szef NATO mówił też o wkładzie Polski w obronę kolektywną oraz udziale naszych żołnierzy w misjach w Kosowie i Afganistanie. Zwrócił też uwagę na współpracę Warszawy z Berlinem i Kopenhagą w zakresie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. "To dowództwo jest dalszym potwierdzeniem tego, że NATO jest w Polsce i z Polską. Również pokazuje znaczenie współpracy regionalnej. Pokazuje też, że ta współpraca może zwiększyć bezpieczeństwo każdego kraju" - powiedział Stoltenberg.

Stoltenberg, który objął stanowisko sekretarza generalnego NATO 1 października, z pierwszą oficjalną wizytą wyruszył do Polski i Turcji - krajów na wschodnich i południowych obrzeżach NATO.

(PAP)