Boniek o bezpieczeństwie: "Kluczowy dialog z kibicami"

Boniek o bezpieczeństwie: Kluczowy dialog z kibicami
PAP/Bartłomiej Zborowski

"Ustawa o Bezpieczeństwie Imprez Masowych to w Polsce w zasadzie zbiór reguł dotyczących meczów piłki nożnej. Można tam dodawać kolejne sto tysięcy zakazów i ograniczeń, ale moim zdaniem nie tędy droga. "Polityka muru" będzie miała bardzo złe skutki" - powiedział podczas oficjalnego otwarcia konferencji w Warszawie Boniek.

Prezes PZPN uważa, że w Polsce "prawdziwi" sympatycy futbolu nie mają się czego obawiać.

"Piłka w kraju jest absolutnie bezpieczna. Nie mamy problemów z kibicami. Problem mamy z bandytami, marginesem społeczeństwa, który jest zainteresowany futbolem i próbuje wkroczyć w jego świat" - zaznaczył.

Zagadnienie włączenia fanów w rozmowy o bezpieczeństwie było motywem przewodnim spotkania w warszawskim Novotelu. O kluczowym znaczeniu dialogu przekonany był także m.in. prezes spółki Ekstraklasa S.A. Marcin Animucki.

"Niebawem w Polsce 14 z 16 klubów ekstraklasy będzie miało nowoczesne stadiony, wybudowane w ostatnich latach. To ok. 370 tys. krzesełek, a naszym zadaniem jest je zapełnić. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie dostępności do stadionów. W tej sprawie porozumieliśmy się już z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i jest szansa, że od 1 stycznia 2015 roku zniesiony zostanie obowiązek rejestrowania twarzy uczestników widowiska sportowego" - poinformował.

M.in. w celu poprawy komunikacji od kilku lat powstają w Polsce ośrodki "Kibice razem". Istnieje ich obecnie sześć.

"Pełnią one role katalizatora i filtra. Mamy pomagać sympatykom futbolu przy organizacji projektów, w miarę możliwości finansowych. Koszt utrzymania takiego ośrodka to 120-180 tysięcy zł rocznie, dofinansowują nas Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZPN, ale to zaangażowanie jest wciąż za małe. Poza tym brakuje długofalowego programu współpracy" - poinformował koordynator projektu "Kibice razem" Dariusz Łapiński.

W Niemczech taka inicjatywa pojawiła się już na początku lat 90. minionego stulecia. Koordynator projektów w tym kraju Michael Gabriel podkreślił, że najważniejsze w takim działaniu jest zaufanie do kibiców oraz od nich.

"Wszystko musi się odbywać na zasadzie dobrowolności. Nikogo nie można zmuszać do włączenia się do takiego projektu. On ma być tylko narzędziem pomocy kibicom, którzy mają problemy z realizacją wartościowych pomysłów lub potrzebują rady prawnika czy innego specjalisty. Istotą takich projektów jest skomunikowanie wszystkich stron i wdrożenie przyświecającej fanom zasady +rozmawiajcie z nami, a nie o nas+" - wyjaśnił Gabriel.

(PAP)