Kolejny cios w Państwo Islamskie. Turcja udostępni bazy Amerykanom

Kolejny cios w Państwo Islamskie. Turcja udostępni bazy Amerykanom
Australian Defense Department / Max Bree

W rozmowie z telewizją NBC Rice powiedziała w niedzielę, że Turcja wyraziła zgodę na wykorzystywanie przez USA tureckich baz i terytorium "do szkolenia sił umiarkowanej syryjskiej opozycji" oraz do "angażowania się w działania wewnątrz Iraku i Syrii". "To jest nowe zobowiązanie, które przyjmujemy z zadowoleniem" - dodała.

Przedstawiciel Pentagonu, zastrzegający swoją anonimowość, powiedział AFP, że "szczegóły używania (tureckich baz do walki z IS) są w trakcie opracowywania".

Baza Incirlik nie była dotąd wykorzystywana podczas nalotów na pozycje dżihadystów z IS, którzy w ostatnich miesiącach opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku; w bazie tej stacjonuje około 1500 amerykańskich żołnierzy.

W ostatnich dniach ataki IS koncentrują się wokół mającego strategiczne znaczenie Kobane, zamieszkanego przez Kurdów syryjskiego miasta, położonego przy granicy tureckiej. Od 16 września Kobane jest atakowane przez dżihadystów z IS, którzy obecnie kontrolują 40 proc. miasta. Turcja wykluczyła jak na razie operację lądową swoich wojsk przeciwko IS.

Samoloty amerykańskie biorące udział w atakach lotniczych na pozycje IS w Syrii i Iraku startują z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie i Katarze. Od zeszłego roku amerykańskie myśliwce F-16 stacjonują także w Jordanii, a Pentagon porozumiał się również z Omanem w sprawie wykorzystywania jego baz wojskowych - pisze AFP.

Siły USA mogą wykorzystywać również bazę na brytyjskiej wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim dla swych bombowców B-52, B-1 i B-2.

W rozmowie telefonicznej minister obrony USA Chuck Hagel podziękował władzom Turcji za "wkład w wysiłki koalicji" międzynarodowej walczącej z IS, "zwłaszcza za dawanie schronienia członkom opozycji syryjskiej i szkolenie ich" - poinformował rzecznik Pentagonu admirał John Kirby.

Z kolei premier Turcji Ahmet Davutoglu zaapelował o wsparcie militarne dla "umiarkowanej opozycji" syryjskiej w celu stworzenia w Syrii "trzeciej siły", która walczyłaby z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

(PAP)