MSZ: wśród ofiar lawiny w Nepalu jest trzeci Polak

MSZ: wśród ofiar lawiny w Nepalu jest trzeci Polak
EPA/HIMALAYAN HEART

"Niestety potwierdzam, że jest trzecia śmiertelna ofiara zejścia lawiny w Nepalu zidentyfikowana przez naszych dyplomatów jako obywatel RP" - napisał na Twitterze Wojciechowski.

W środę wieczorem MSZ potwierdził, że dwóch polskich obywateli zginęło w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu. Resort informował wtedy, że trwa identyfikacja pozostałych ofiar.

W związku z wydarzeniami w Nepalu Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dla rodzin polskich turystów. Po informacje mogą dzwonić pod numer: +48 22 523-88-80.

W burzy śnieżnej, która nawiedziła we wtorek nepalską część Himalajów, śmierć poniosło co najmniej 24 zagranicznych wspinaczy i nepalskich przewodników. Nie ma informacji o ponad 100 osobach, które mogły też być w tym rejonie - podały w czwartek władze Nepalu.

Według AFP ciała 24 osób zostały odnalezione na bardzo popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.); wcześniejszy bilans mówił o 12 zabitych.

Bardzo silne opady śniegu, spowodowane przez cyklon Hudhud, który w miniony weekend uderzył we wschodnią część Indii, we wtorek przeszły nad Himalajami w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego.

W środę ekipy ratunkowe odnalazły ciała 17 osób w dystrykcie Mustang i Manang na trasie trekkingowej wokół Annapurny. Po wznowieniu poszukiwań, w czwartek rano znaleziono zwłoki jeszcze siedmiu ludzi - powiedział AFP przedstawiciel policji odpowiedzialny za akcję poszukiwawczą, Ganesh Rai.

Jak podaje AFP, 168 zagranicznych wspinaczy zgłosiło swą wspinaczkę na trasie, gdzie obecnie prowadzone są poszukiwania. Do tej pory udało się uratować 43 osoby.

Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych wspinaczy w Nepalu.

(PAP)