WTA Finals: pojedynek Radwańska vs. Szarapowa

PAP/EPA/WALLACE WOON

Bilans dotychczasowych meczów szóstej w światowym rankingu Radwańskiej z wiceliderką światowego rankingu nie nastraja optymistycznie. Krakowianka wygrała zaledwie dwie z ich 12 konfrontacji.

Nadzieję daje fakt, że podczas kończącego sezon turnieju masters Szarapowa nie jest w szczytowej formie. Triumfatorka tegorocznego French Open najpierw przegrała w Grupie Białej ponadtrzygodzinny mecz z Dunką polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki, a następnie uległa w dwóch setach Czeszce Petrze Kvitovej.

Radwańska zaczęła występ z kolei od pewnego zwycięstwa w pojedynku z Kvitovą, ale nie sprostała już bardzo dobrze dysponowanej Wozniacki.

Krakowiankę i jej fanów najbardziej ucieszyłoby w piątek zwycięstwo w dwóch setach, które sprawi, że podopieczna Tomasza Wiktorowskiego byłaby spokojna o dalszy los w turnieju. Jeśli zaś wygra w trzech partiach, to będzie musiała czekać na wynik późniejszego spotkania Dunki z Czeszką. Jeśli lepsza okaże się druga z nich, to liczyć się będzie procent wygranych gemów, a jeśli ten będzie równy - wynik bezpośredniego spotkania między zainteresowanymi zawodniczkami (przy zwycięstwie Kvitovej 2-1 Radwańską zrówna się z nią stosunkiem setów, a jeśli Czeszka wygra 2-0, to obok niej awansuje Polka lub Dunka).

Krakowianka po raz drugi w karierze zagra w półfinale nieoficjalnych mistrzostw świata nawet gdy wygra tylko seta z Szarapową, o ile swoje spotkanie zwycięsko zakończy Wozniacka.

Najlepszym wynikiem Radwańskiej w WTA Finals jest półfinał z 2012 roku. Jej piątkowa przeciwniczka triumfowała w niej cztery lata temu.

W piątek rozstrzygnie się również kwestia drugiej półfinalistki z Grupy Czerwonej. Pewna miejsca w czołowej czwórce turnieju jest już Rumunka Simona Halep. Dołączy do niej broniąca tytułu Amerykanka Serena Williams (rozegrała już wszystkie swoje trzy mecze) lub Serbka Ana Ivanovic. Decydujący okaże się mecz Halep z Ivanovic. Druga z zawodniczek musi wygrać w dwóch setach, by awansować.