Ostatnia walka pięściarskiego mistrza. Andrzej Gołota zakończył karierę

Ostatnia walka pięściarskiego mistrza. Andrzej Gołota zakończył karierę
PAP/Waldemar Deska

Obaj pięściarze, którzy "na poważnie" walczyli ze sobą w 1996 roku w Atlantic City, kiedy triumfował Polak, zadawali ciosy w ten sposób, aby rywal na tym nie ucierpiał. Uderzenia lądowały przede wszystkim na rękawicach i ramionach przeciwnika. Gołota co prawda próbował atakować, lecz Amerykanin cofał się i sprytnie schodził z linii ciosów. Było widać, że obaj bokserzy darzą się dużym wzajemnym respektem.

Najwięcej ciosów padło pod koniec trzeciej rundy, a w czwartej niesiony dopingiem kilkutysięcznej publiczności Gołota zadał jeszcze kilka mocnych ciosów na korpus, które jednak na Nicholsonie nie zrobiły większego wrażenia.

Ostatnia runda toczyła się przy chóralnym "dziękujemy, dziękujemy" z trybun. Po ostatnim gongu 46-letni Gołota otrzymał m.in. okazały tort, a kibice skandowali jego nazwisko. Obaj zawodnicy zostali też uhonorowani przez władcze Częstochowy okolicznościowymi medalami i pucharami.

W zawodowej karierze Gołota, który w sumie boksował przez ponad 30 lat, odniósł 41 zwycięstw, dziewięć walk przegrał, jeden pojedynek zremisował, zaś inny - z Mike'em Tysonem - uznany został za nieodbyty. Cztery razy walczył o mistrzostwo świata, ale nigdy nie sięgnął po tytuł.

Bilans Nicholsona to 42 wygrane i pięć porażek.

(PAP)