Prezydent Izraela z oficjalną wizytą w Polsce - otworzy muzeum

Prezydent Izraela z oficjalną wizytą w Polsce - otworzy muzeum
PAP/Jacek Turczyk

Po ceremonii powitania zaplanowano rozmowy par prezydenckich oraz rozmowy plenarne. O godz. 11.15 prezydenci Polski i Izraela spotkają się w mediami. Riwlin złoży także wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

O godz. 14 obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma to być oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w samym sercu byłego Getta Warszawskiego. Następnie Komorowski i Riwlin będą uczestniczyli w polsko-izraelskim seminarium dotyczącym innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki. Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć izraelskiej pary prezydenckiej.

 W środę rano Riwlin spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosi ponadto wykład na Politechnice Warszawskiej.

Komorowski zaprosił prezydenta Izraela do Polski podczas wrześniowej rozmowy telefonicznej. Dwudniowa wizyta w naszym kraju będzie pierwszą podróżą zagraniczną izraelskiego prezydenta, po jego wyborze na urząd w czerwcu.

 

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta Riwlina to "kolejny etap otwierania stosunków polsko-izraelskich na przyszłość". "Chcielibyśmy wzmocnić silne związki między Polakami a Izraelczykami, szczególnie między najmłodszymi pokoleniami" - mówił Sokołowski. "Otwarcie muzeum to nie tylko świadectwo wspólnej polsko-żydowskiej historii i dobrych relacji polsko-izraelskich, a także ważny przejaw zagospodarowywania polskiej wolności" - podkreślił.

 Podczas rozmów dwustronnych prezydenci Polski i Izraela będą też mówić m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, perspektywie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacji na Ukrainie i "rosyjskiej polityce w regionie".

Sokołowski zaznaczył, że Izrael to także prężnie rozwijająca się gospodarka. "Liczymy na dalszy rozwój inwestycji i wymiany handlowej oraz obecność kolejnych izraelskich spółek na warszawskiej giełdzie" - powiedział. Polska - podkreślił Sokołowski - liczy także na zwiększenie współpracy w dziedzinie obronności, nauki i badań.

 74-letni Reuwen Riwlin został wybrany na dziesiątego prezydenta Izraela w czerwcu 2014 roku. Były szef Knesetu i członek rządzącego prawicowego ugrupowania Likud został zaprzysiężony w parlamencie 24 lipca. Na stanowisku prezydenta zastąpił 90-letniego Szimona Peresa, laureata Pokojowego Nobla. Riwlin z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci.

W 2008 roku Polskę odwiedził poprzedni prezydent Szymon Peres. Bronisław Komorowski odwiedził Izrael z oficjalną wizytą w 2013 roku. Prezydenci Polski i Izraela poznali się 2009 roku jako ówcześni przewodniczący parlamentów swych krajów. (PAP)

 

ajg/ eaw/ abr/