Skwer Solidarności w mieście mafii

Skwer Solidarności w mieście mafii
PAP/Jacek Turczyk

31.10. Rzym (PAP) - Jeden ze skwerów w Palermo na Sycylii od piątku nosi imię Solidarności. Solidarność jest niezbędna dla integracji europejskiej - podkreślał podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.
Polska jest bardziej na północy, a Sycylia jest jedną z części Europy najbardziej wysuniętych na południe, ale doskonale wiemy i czujemy, że jest jedna wolność i jedna solidarność całej Europy - mówił Komorowski podczas uroczystości otwarcia skweru.

Nawiązując do 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku prezydent Polski podkreślił, że "polska wolność jest przydatna całej Europie". "Tak jak solidarność jest niezbędna dla integracji europejskiej" - dodał. Prezydent wyraził wdzięczność, że dzięki tej inicjatywie "Solidarność trafiła pod palmy".

 Burmistrz Palermo Leoluca Orlando podkreślił, że w jego mieście nie mogło zabraknąć miejsca poświęconego Solidarności. Chcemy być odmienni, ale i równi - to jest sens tego gestu - mówił Orlando. Chcielibyśmy przypomnieć także Europie, że nie powinna być jednolitym obrazem, ale mozaiką, a jej centralną częścią jest poszanowanie dla każdego człowieka - powiedział burmistrz.

 Agnieszka Szymańska (PAP)