UE nie uznaje wyborów w Donbasie

"Uważam, że dzisiejsze wybory +władz wykonawczych i parlamentarne+ w republikach ludowych donieckiej i ługańskiej stanowią nową przeszkodę na drodze do osiągniecia pokoju na Ukrainie. Głosowanie jest nielegalne i bezprawne i Unia Europejska go nie uzna" - oświadczyła Mogherini w komunikacie.

Przedterminowe wybory lokalne, zgodnie z prawem ukraińskim i przewidziane w porozumieniu z Mińska, miały być "prawnymi i uzasadnionymi środkami odnowienia demokratycznego mandatu lokalnych władz w tych częściach Ukrainy. Wzywam wszystkie strony do działań na rzecz (przeprowadzenia) takich wyborów" - powiedziała szefowa dyplomacji UE.

W niedzielę w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) odbyły się wybory parlamentów i szefów władz wykonawczych. Wcześniej władze tych dwóch zbuntowanych regionów odmówiły przeprowadzania na kontrolowanych przez siebie terytoriach wyborów do parlamentu Ukrainy, które w pozostałej części tego kraju odbyły się 26 października. Odmówiły też zorganizowania w dwóch samozwańczych republikach ogólnoukraińskich wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że niedzielne wybory w "okupowanych rejonach (powiatach) obwodu donieckiego i ługańskiego", to farsa, która odbyła się pod lufami karabinów. Podkreślił, że łamią one ustalenia pokojowe z Mińska.

Tymczasem przedstawiciel rosyjskiej Dumy Państwowej oświadczył, że w DRL i ŁRL wybrano legalne organy władzy oraz, że Duma będzie z nimi współpracować.

(PAP)