Będzie audyt zagranicznych delegacji senatorów

Będzie audyt zagranicznych delegacji senatorów
PAP/Bartłomiej Zborowski

Audyt podróży zagranicznych posłów został już zapowiedziany przez marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, który na środę Konwent Seniorów ws. audytu i zmiany systemu rozliczania podróży.

Według źródeł PAP zbliżonych do władz Senatu Borusewicz zdecydował, że analogiczny audyt powinien się również odbyć w izbie wyższej. "Oceniamy, że w Senacie nie miały miejsca podobne nieprawidłowości, o jakich informowały media w stosunku do Sejmu" - powiedział rozmówca PAP.

Zaznaczył, że senatorowie rzadko używali prywatnych samochodów w delegacjach. "Panowała też jedna zasada: jeśli ze wstępnej kalkulacji wynikało, że podróż samochodem będzie droższa niż bilety lotnicze, to senatorowie byli skłaniani do tego, by wybrać samolot" - dodał.

Audyty są pokłosiem kontrowersji wokół służbowego wyjazdu trzech posłów Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem, a w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi. W poniedziałek posłowie zostali wykluczeni z PiS.

(PAP)