Dżihadyści zamordowali kolejnego zakładnika

Dżihadyści zamordowali kolejnego zakładnika
PAP/EPA/SERA / HANDOUT

Na prawie 16-minutowym nagraniu opublikowanym na jednym z portali społecznościach pokazano ubranego na czarno dżihadystę, z zakrytą twarzą, mówiącego po angielsku z brytyjskim akcentem. Na nagraniu widać obciętą głowę.

"To jest Peter Edward Kassig, amerykański obywatel" - informuje na nagraniu dżihadysta, podkreślając, że Amerykanin walczył z muzułmanami w Iraku.

Materiał zawiera też obrazy z masowej egzekucji pojmanych syryjskich żołnierzy. Agencja Associated Press podaje, że na razie nie udało się potwierdzić autentyczności informacji IS. Również brytyjskie MSZ informuje o próbach weryfikacji nagrania.

Na początku października dżihadyści grozili, że 26-letni Kassig będzie kolejnym straconym zakładnikiem, a jego śmierć będzie odwetem za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. Kassig przeszedł na islam i posługiwał się imieniem Abdul-Rahman. Konwersji miał dokonać z własnej woli.

Porwano go w zeszłym roku, kiedy pomagał w dostarczeniu środków medycznych dla Syryjczyków.

Kassig służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej; w 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii.

Na początku października IS opublikowało nagranie z egzekucją Brytyjczyka Alana Henninga, na którym znalazła się także groźba zamordowania Kassiga. Śmierć Henninga miała być odwetem za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września.

Kassig był piątym zachodnim zakładnikiem straconym przez islamistów. Poprzednie nagrania informowały o egzekucjach Brytyjczyka Henninga i amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

(PAP)