PKW: system informatyczny już działa

PKW: system informatyczny już działa
PAP/Leszek Szymańsk

Zawiadamiamy, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał pełną sprawność – podała PKW, powołując się informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy, potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.

PKW boryka się od niedzieli z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego.

W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie dział zaś w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

W poniedziałkowy wieczór PKW miała wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych, na 123 tys. 359 obwodów. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów. Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.

 W związku z awarią wiele komisji terytorialnych zawiesiło swoje prace; PKW liczy, że po usunięciu usterki niezwłocznie powrócą one do pracy. (PAP)