Oto maskotki igrzysk olimpijskich w Rio

Oto maskotki igrzysk olimpijskich w Rio
EPA/Marcelo Sayao

Symbolem igrzysk będzie żółty zwierzak łączący w sobie talenty kota - zwinność, małpy - skoczność i ptaka - latanie oraz elegancja, natomiast paraolimpiady - nieokreślone stworzenie rodem z puszczy amazońskiej z gąszczem liści na głowie.

"Maskotki reprezentują rozmaitość naszej kultury, naszego społeczeństwa, odpowiadają radości i stylowi życia Brazylijczyków" - powiedziała członkini komitetu organizacyjnego Beth Lula.

Kibice w internecie będą mogli głosować na pary imion: Oba i Eba, Tiba Tuque i Esquindim oraz Vinicius i Tom. Wypromowaniu maskotek służyć mają gry komputerowe i seriale dla dzieci z ich udziałem.

Z okazji prezentacji symboli najbliższych igrzysk do Brazylii przyleciało pięć maskotek poprzednich olimpiad: niedźwiadek Misza (Moskwa 1980), lalka symbolizująca grecką boginię Athenę (Ateny 2004), wielokolorowa krówka Fu Niu Lele (Paraolimpiada Pekin 2008) oraz stalowe figurki Wenlock i Mandeville (Londyn 2012).

Igrzyska XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro rozegrane zostaną w dniach 5-21 sierpnia 2016 roku.

Brazylijskie miasto wygrało rywalizację o prawo organizacji igrzysk w Kopenhadze w 2009 roku pokonując Madryt, Tokio i Chicago.

Słowo "maskotka" pochodzi z języka francuskiego "mascotte", a właściwie z dialektu prowansalskiego od "mascoto" (amulet, talizman) bądź "masco" (czarodziej, czarnoksiężnik).

Pierwszą oficjalną maskotką olimpijską, zatwierdzoną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, był zaprojektowany przez Otla Aichera stylizowany pies - jamnik "Waldi", patronujący letnim igrzyskom w Monachium w 1972 roku. Barwy Waldiego w dwóch odcieniach, jaśniejszym i ciemniejszym, miały odzwierciedlać krajobraz Bawarii: niebieski - błękit nieba i jezior, a zielony i żółty - kolor alpejskich łąk i pół.

(PAP)