Kandydat na prezydenta z PiS musi przeprosić

Kandydat na prezydenta z PiS musi przeprosić
PAP

Sąd oddalił apelację pełnomocnika Andrzeja Dudy i utrzymał w mocy wydane we wtorek postanowienie w trybie wyborczym Sądu Okręgowego w Tarnowie, nakazujące Dudzie sprostowanie nieprawdziwych informacji i opublikowanie przeprosin.

Ciepiela to kandydat PO na prezydenta Tarnowa w drugiej turze wyborów i wicemarszałek województwa małopolskiego kończącej się kadencji.

We wniosku w trybie wyborczym Ciepiela domagał się zakazania przez sąd Dudzie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomego nadzorowania przez siebie z ramienia zarządu województwa małopolskiego inwestycji drogowych przeprowadzanych w Tarnowie, co do których zarzuty korupcji usłyszał prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Ciepiela chciał także zamieszczenia przez Dudę w lokalnych mediach sprostowania nieprawdziwych informacji oraz opublikowania przeprosin, a także wpłaty 100 tys. zł na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Sprawa dotyczyła cytowanej przez tarnowskie media wypowiedzi Dudy podczas konferencji prasowej kandydata PiS na prezydenta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego. "Arogancja PO sięga tak daleko, że partia wystawiła jako kontrkandydata dla naszego reprezentanta człowieka, który jako wicemarszałek województwa małopolskiego nadzorował inwestycje, które tak negatywnie zasłynęły w Tarnowie, i które pogrążyły prezydenta Ścigałę" - powiedział wówczas Duda.

"Jest to kłamstwo, które ma postawić mnie w oczach wyborców w złym świetle. Jak powszechnie wiadomo, nie nadzorowałem tej inwestycji" - napisał w specjalnie wydanym oświadczeniu Ciepiela. Jak wyjaśnił, "inwestycji miejskich nie nadzoruje żaden przedstawiciel władz województwa małopolskiego, ale przedstawiciele Gminy Miasta Tarnowa".

Sądy obu instancji podzieliły jego argumenty. Na mocy prawomocnego postanowienia sądu Andrzej Duda ma zaprzestać rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, opublikować sprostowanie i przeprosiny oraz zapłacić 5 tys. zł na działalność statutową organizacji pożytku publicznego Caritas Diecezji Tarnowskiej - na Hospicjum Domowe w Tarnowie.

Z decyzji sądu wynika m.in., iż oba dokumenty powinny zostać opublikowane w lokalnych mediach na stronach papierowych i internetowych oraz wyemitowane w dwóch lokalnych rozgłośniach radiowych. Ponadto powinny zostać opublikowane na antenie TVP Kraków "poprzez przedstawienie tekstu oświadczenia przez co najmniej 45 sek. nie później niż 5 minut przed głównym wydaniem programu Kronika o godz. 18.30".

Z europosłem Andrzejem Dudą nie udało się PAP skontaktować. Roman Ciepiela powiedział PAP, że jest usatysfakcjonowany prawomocnym rozstrzygnięciem. "Takie same słowa, jak pan Andrzej Duda, dzień później wypowiedział pan Jarosław Kaczyński. Oczekuję więc, że po prawomocnym postanowieniu sądu otrzymam również honorowe przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział Ciepiela.

Ciepiela wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 38,83 proc. poparcia. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS radnym miejskim Kazimierzem Koprowskim, który zdobył 31,16 proc. głosów.

11 listopada Kaczyński na spotkaniu patriotycznym w Krakowie poinformował, że Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta RP. (PAP)