Kraków: błędy w protokołach opóźniają obliczenie wyników wyborów

Kraków: błędy w protokołach opóźniają obliczenie wyników wyborów
PAP/Tomasz Waszczuk

"Prawie wszystkie protokoły zostały wprowadzone do systemu, brakuje trzech protokołów, przy czym w dwóch z nich chodziło tylko o brak adnotacji, że nie ma uwag. Nie ma to znaczenia dla wyników, jednak system nas dalej nie przepuści, póki nie będzie zatwierdzonych wszystkich protokołów" - powiedział PAP w poniedziałek nad ranem przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Krakowie Robert Jurga.

Jak poinformował, w sumie cofniętych do poprawek było kilkadziesiąt protokołów, ok. 20-30, a zawarte w nich błędy były proste i w zasadzie nie powinny były się pojawić. "To wpływa na przedłużenie pracy komisji. Tak jest przy każdych wyborach" - dodał sędzia Jurga.

Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News, dotychczasowy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (niezależny) wygrał w niedzielę drugą turę wyborów na prezydenta miasta. Zdobył 56 proc. głosów, pokonując popieranego przez PiS kandydata prawicy Marka Lasotę, który dostał 44 proc.

W pierwszej turze wyborów ubiegający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uzyskał 39,18 proc. głosów. Marek Lasota otrzymał 26,95 proc. głosów.

(PAP)