Laur dla prezydenta

Laur dla prezydenta
PAP/Jacek Bednarczyk

Gala, podczas której Izba przyzna swe nagrody odbędzie się w styczniu w Zabrzu. Doroczna uroczystość jest okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, Kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote laury. Najwyższe wyróżnienie - diamentowy laur - otrzymywali wcześniej m.in. Jan Paweł II, Vaclav Havel i Jose Manuel Barroso.

"Kapituła postanowiła w tym roku nagrodzić Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, niezwykłego patriotę i działacza opozycyjnego, który swoją postawą i zaangażowaniem przyczynił się do obecnego obrazu Polski" - podała przyznająca laury Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Finał tegorocznej edycji odbędzie się 17 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Będzie to już 23. gala. Jak co roku w uroczystości weźmie udział ponad 2 tys. gości - parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorców. Tegoroczna edycja nagrody wpisuje się w obchody Jubileuszu 25-lecia powołania RIG w Katowicach. Nie wiadomo jeszcze czy prezydent przyjedzie na Śląsk, czy też laur zostanie mu przekazany w inny sposób.

Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.

Rok temu diamentowym laurem kapituła wyróżniła wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W poprzednich latach najwyższym wyróżnienie RIG uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz.

(PAP)