Pokojowa nagroda dla Fidela Castro - dostał chińskiego Nobla

Pokojowa nagroda dla Fidela Castro - dostał chińskiego Nobla
fot. Agência Brasil, CC-BY-3.0-br

"Gdy Castro był u władzy, nigdy nie uciekał się do siły lub przemocy, by rozwiązywać kryzysy i konflikty w stosunkach międzynarodowych, głównie ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział jeden z organizatorów Liu Zhiqin. Jego wypowiedź cytuje dziennik "Global Times", który kontrolowany jest przez Komunistyczną Partię Chin.

Od przekazania władzy w 2008 r. ojciec kubańskiej rewolucji "pracował bez wytchnienia i spotykał się z przywódcami oraz przedstawicielami zagranicznych organizacji, a także bardzo przyczynił się kwestii likwidacji broni jądrowej" - dodał Liu.

Jak przypomina agencja AFP, podczas zimnej wojny Castro wspierał wojskowo różne marksistowskie reżimy i ruchy rewolucyjne w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a nawet wysyłał żołnierzy do Angoli, Namibii, Etiopii czy Mozambiku.

Poprosił też ZSRR o zainstalowanie na Kubie pocisków atomowych wycelowanych w Stany Zjednoczone, doprowadzając oba mocarstwa na skraj wojny nuklearnej w 1962 r.

Chiński prezydent Xi Jinping odbył długie spotkanie z Fidelem Castro podczas swej oficjalnej wizyty na Kubie w lipcu.

Pierwsza Pokojowa Nagroda Konfucjusza została przyznana w 2010 r. byłemu wiceprezydentowi Tajwanu Lienowi Chanowi. Nagrodę ustanowiono w odpowiedzi na uhonorowanie Pokojową Nagrodą Nobla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Jednym z dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Konfucjusza jest prezydent Rosji Władimir Putin, którego wyróżniono za "niezwykłe działania mające na celu utrzymanie pokoju na świecie".

Norweski Komitet Noblowski uznał, że chińska inicjatywa jest "żałosna" - pisze AFP. (PAP)