Wyróżnienie dla policjanta, który uratował 2-latka przed zamarznięciem

Wyróżnienie dla policjanta, który uratował 2-latka przed zamarznięciem
PAP/Radek Pietruszka

Podkomisarz Godyń jest jednym z kilkunastu funkcjonariuszy służb MSW, którzy w piątek w Warszawie otrzymali wyróżnienia z rąk minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. 15 policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało "Krzyże Zasługi za Dzielność".

"Wykazali się państwo odwagą popartą szybko podjętymi, trafnymi decyzjami i działaniami" - powiedziała szefowa MSW. "Dziękuję za to, co już państwo uczynili, i za gotowość do pomocy" - zwróciła się do wyróżnionych funkcjonariuszy.

Godyń przyznał, że akcja poszukiwawcza była szczególna, ponieważ chodziło o małe dziecko. "Każdy miał takie duże ciśnienie i nerwy żeby jak najszybciej nam się udało je znaleźć. Baliśmy się, że po prostu go gdzieś przeoczymy, że go nie znajdziemy. To było najgorsze. Baliśmy się tego" - powiedział dziennikarzom Godyń.

Jak podkreślił, przez pierwsze doby po odnalezieniu chłopca, był bardzo spięty i zdenerwowany. "Chcieliśmy żeby było jak najlepiej" - powiedział. Dodał, że "opadło mu ciśnienie" i poczuł się dobrze dopiero wtedy, gdy już było wiadomo, że malcowi nic nie grozi. "Jesteśmy zadowoleni z naszych działań. Może coś czuwało nad nami wszystkimi, że to zrobiliśmy na prawdę dobrze" - powiedział Godyń.

Dwuletni chłopczyk, którego odnalazł Godyń, w nocy - kiedy był pod opieką babci - wymknął się z domu, ubrany tylko w piżamę. Policjant znalazł go nad brzegiem rzeki kilkaset metrów od zabudowań. Następnie prowadził reanimację dziecka do czasu przyjazdu karetki i transportu go do szpitala. Lekarze przez kilka dni walczyli o życie chłopca. Według specjalistów uratowanie osoby po takim wychłodzeniu organizmu graniczy z cudem.

Chłopiec nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii. "Jego stan jest dobry. Lekarze walczą obecnie z infekcjami, które wystąpiły u chłopca, a są następstwem skrajnego wyziębienia organizmu. Proces rehabilitacji dziecka przebiega prawidłowo" - powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc. Dodała, że trudno powiedzieć, jak długo potrwa jeszcze hospitalizacja i kiedy chłopiec wróci do domu.

Odznaka "Zasłużony Policjant" (złota, srebrna i brązowa) to wyróżnienie nadawane policjantom w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynili się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego. Odznakę nadaje się z okazji Święta Policji lub Święta Niepodległości, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach można ją nadać w innym terminie.

W piątek 15 innych policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało "Krzyże Zasługi za Dzielność" - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju. Krzyż został ustanowiony w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli.

(PAP)