Sędziowie wkurzeni na Kaczyńskiego - bezprzykładny atak

Sędziowie wkurzeni na Kaczyńskiego - bezprzykładny atak
PAP/Radek Pietruszka

"Jest to bezprzykładny w Europie atak polityka pretendującego do sprawowania władzy wykonawczej w Polsce, na władzę sądowniczą. Jest to pełen pogardy atak wymierzony w każdego z tysięcy sędziów wszystkich sądów w Polsce" - napisali w udostępnionym PAP oświadczeniu I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes TK prof. Andrzej Rzepliński i prezes NSA prof. Roman Hauser (który przewodniczy też Krajowej Radzie Sądownictwa).

Chodzi o wypowiedź prezesa PiS z soboty, gdy odnosząc się do wyborów samorządowych, powiedział: "Fałszerstwem jest sytuacja, w której władza, gdy okazuje się, że wybory kończą się katastrofą, że ich wynik jest w gruncie rzeczy nieznany, natychmiast rozpoczyna kampanię ukrywania tego faktu, wpływa na sądy, można powiedzieć, wręcz terroryzuje sądy i to z udziałem prezydenta RP i z udziałem prezesów sądów tych najważniejszych w Polsce, i wreszcie rozpoczyna kampanię medialną przeciwko tym wszystkim, którzy mówią, że doszło do fałszerstwa".

"Takie znieważające, wiecowe zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 r." - czytamy w oświadczeniu prezesów.

Autorzy oświadczenia wyrazili "głębokie oburzenie" sformułowaniami użytymi pod ich adresem. Podkreślili, że tym samym postawiono im zarzuty "terroryzowania sędziów i namawiania ich do określonego orzekania w sprawach rozpoznawanych protestów wyborczych". (PAP)