Kerry: Rosja podjęła ostatnio "konstruktywne działania" na Ukrainie

Kerry: Rosja podjęła ostatnio konstruktywne działania na Ukrainie
EPA/Mauricio Dueńas Castańeda

"Istnieją pewne przesłanki (...) wskazujące na oznaki konstruktywnych wyborów" po stronie Rosji - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji przebywający z wizytą w Londynie. Wśród przesłanek tych wymienił "spokój, który odnotowano w wielu miejscach" na wschodzie Ukrainy, czy "wycofanie pewnych ludzi". "To może być tylko pomocne" - dodał.

Kerry podkreślił, że celem nałożenia na Rosję sankcji było pokazanie prezydentowi Władimirowi Putinowi, że istnieją koszty związane ze wspieraniem przez Moskwę separatystów na wschodniej Ukrainie. Jak wskazuje agencja Reutera, noc z poniedziałku na wtorek minęła w tym regionie spokojnie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił ten fakt jako pozytywny sygnał na drodze do pokoju.

Spytany o załamanie się rubla, który stracił we wtorek 25 proc. wartości, Kerry wskazał na "wiele złożonych czynników". Zaznaczył przy tym, że spadek kursu rosyjskiej waluty nie tylko związany jest z sankcjami, ale również ze spadkiem cen ropy naftowej na światowych rynkach. "Ale - jak zaznaczył - celem sankcji było skłonienie prezydenta Putina do dokonania innych wyborów".

Sekretarz stanu USA zastrzegł, że żaden z podjętych wobec Rosji kroków nie był wymierzony w zwykłych Rosjan, którzy jednakże "są wciągnięci w decyzje podejmowane przez rosyjski rząd".

(PAP)