Kościół Anglii wyświęci pierwszą kobietę na biskupa

Kościół Anglii wyświęci pierwszą kobietę na biskupa
PAP/EPA/LYNNE CAMERON

Premier David Cameron zareagował na Twitterze pisząc: "Gratulacje dla wielebnej Libby Lane z okazji desygnowania na biskupa. To historyczne mianowanie i ważny dzień dla równouprawnienia".

Lane jest zamężna. Jej mąż także jest kapłanem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze. Oboje mają dwoje dzieci. Libby Lane od 2000 roku swoją kapłańską posługę pełniła w diecezji Chester w północno-zachodniej Anglii. W wolnych chwilach gra na saksofonie i kibicuje drużynie piłkarskiej Manchester United.

Synod Generalny Kościoła Anglii przegłosował w lipcu możliwość wyświęcania kobiet na biskupów, a w listopadzie trzy kolegia delegatów - biskupów, duchownych i laikatu - definitywnie przyjęły odpowiednie przepisy w tej sprawie.

W Kościołach anglikańskich USA, Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Suazi kobiety mogły już wcześniej być ordynowane na biskupów.

Reforma w Kościele Anglii może, jak pisze AFP, pociągnąć za sobą inne Kościoły anglikańskie na świecie.

Kobiety mogą być wyświęcane na księży już od 1992 roku, ale faktycznie pierwsze ordynacje miały miejsce dwa lata później. Obecnie kobiety stanowią jedną trzecią anglikańskiego kleru.

Wspólnota anglikańska, czyli częściowo nieformalne zrzeszenie Kościołów anglikańskich, obejmuje 38 niezależnych Kościołów, wywodzących się od Kościoła Anglii; liczy 80 mln wyznawców na świecie.

(PAP)