Mistrzostwa dla każdego

Mistrzostwa dla każdego

W mistrzostwach może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek i posiadany ranking. Wielu początkujących szachistów będzie miało okazję zagrać z zawodnikami światowej czołówki.

W blitzu najwyższe rankingi Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) mają: obrońca tytułu Ukrainiec Anton Korobow (2752), Rosjanie Borys Sawczenko (2733) i Aleksander Riazancew (2707) oraz Czech David Navara (2705). Z Polaków na 20. pozycji listy startowej jest Robert Kempiński (Akademia Szachowa Gliwice, 2637).

W turnieju szachów szybkich czołówka listy to: reprezentant Łotwy Igor Kowalenko (2741), Rosjanin Nikita Witiugow (2701) i Austriak Markus Ragger (2701). Na ósmym miejscu plasuje się Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice, 2689), a na dziesiątym Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn, 2684), który w klasycznym rankingu FIDE jest piętnasty z dorobkiem 2744 pkt.

Jak podkreślił wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu zadań (solving) Piotr Murdzia, który od 2009 roku pełni funkcję kierownika wyszkolenia PZSzach., tak wysokiej lokaty polskiego zawodnika nie było od 14 lat.

"W 2000 roku Michał Krasenkow, który zagra we Wrocławiu, jako pierwszy z Polaków przekroczył poziom 2700 punktów rankingowych. Uzyskał wówczas w lipcu i październiku 2702, co dawało mu dziesiąte miejsce w klasyfikacji światowej. Wojtaszek jest drugą osobą, która zaszła tak wysoko" - zaznaczył.

Urodzony w Elblągu 27-letni Wojtaszek był wielokrotnie sekundantem Viswanathana Ananda, gdy reprezentant Indii walczył o mistrzostwo świata, a w listopadzie kierował zespołem jego doradców w meczu z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

Organizatorem wrocławskiej imprezy, na zlecenie europejskiej unii, jest miejscowy klub szachowy Polonia przy współpracy z polskim związkiem. W ostatnich latach turniej odbywał się w Warszawie. Całkowity fundusz nagród wynosi 40 tys. euro, natomiast same finansowe to 30 tys. Zwycięzca rozgrywek w szachach szybkich otrzyma 4 tys. euro, a w błyskawicznych - 2 tys. W sumie uhonorowanych zostanie w ten sposób ponad sto zawodniczek i zawodników, z czego 60 nagrodami specjalnymi.

Ze zgłoszonych dotychczas osób najstarszą jest 84-letni Ryszard Więckowski z WKSz GANT HETMAN Wrocław. W gronie najmłodszych jest pięcioro dzieci urodzonych w 2008 roku.

Mistrzostwa Europy rozpoczną się w piątek blitzem - pierwsza runda o godz. 11, ostatnia jedenasta o 19.20. W sobotę i niedzielę - turniej szachów szybkich. Początek w oba dni o godz. 10.

Medaliści mistrzostw Europy 2013:
- szachy błyskawiczne
1. Anton Korobow (Ukraina)
2. Vladimir Tkachiew (Francja)
3. Bartosz Soćko (Polska)

- szachy szybkie
1. Richard Rapport (Węgry)
2. Władymir Małachow (Rosja)
3. Tigran L. Petrosjan (Armenia)

(PAP)