Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce
PAP/Jacek Turczyk

W obecności Poroszenki prezydent Komorowski podpisze ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. "Chcielibyśmy, aby wizyta Poroszenki była potwierdzeniem strategicznego partnerstwa łączącego Polskę i Ukrainę oraz polskiej gotowości do wspierania jej prozachodniej orientacji" - podkreśla kancelaria Bronisława Komorowskiego.

Po powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego planowane są rozmowy par prezydenckich Polski i Ukrainy oraz rozmowy plenarne delegacji. Przed południem prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się z dziennikarzami.

Wizyta prezydenta Ukrainy jest niezmiernie ważna i ma na celu lepsze poznanie wzajemnych oczekiwań i możliwości oraz wymianę ocen i poglądów - powiedział PAP doradca prezydenta ds. międzynarodowych Roman Kuźniar. Nie należy jednak spodziewać się zaskakujących inicjatyw czy fajerwerków - dodał. "To pierwsza wizyta, którą Poroszenko składa w Polsce jako prezydent Ukrainy. Można by powiedzieć, że czyni to dość późno, ale nie mamy wątpliwości, że stało się tak w związku z nieustającymi problemami, jakie ma Ukraina" - zaznaczył Kuźniar.

Jak podkreślił, polskie władze - a szczególnie prezydent Komorowski - chcą w czasie pobytu Poroszenki w Polsce wzmocnić Ukrainę w przeświadczeniu, że warto wejść na drogę reform.

Poroszenko będzie też rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. O godz. 14 ukraiński prezydent wygłosi przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Następnie spotka się z premier Ewą Kopacz.

Po godz. 16 Komorowski i Poroszenko wezmą udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym. Wieczorem prezydent Polski wyda oficjalny obiad na cześć Poroszenki.

W czwartek, w drugim dniu wizyty w Polsce Poroszenko będzie przebywał w Lublinie, gdzie odwiedzi tworzoną w tym mieście międzynarodową jednostkę wojskową, litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG.

Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami, zawartymi między państwami wystawiającymi siły.

W Lublinie Poroszenko spotka się również z ukraińskimi studentami, których kilkuset uczy się na tutejszych wyższych uczelniach. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z organizacjami ukraińskimi. Ponadto prezydent Ukrainy weźmie udział w śniadaniu wydanym przez wojewodę lubelskiego.

Poroszenko został wybrany na prezydenta Ukrainy 25 maja. Komorowski pogratulował wówczas zwycięzcy wyborów i zaprosił go na obchody 25-lecia wyborów z czerwca 1989 roku.

Udział w Święcie Wolności w Warszawie był pierwszą wizytą zagraniczną Poroszenki, wówczas jeszcze jako prezydenta elekta. W trakcie pobytu w Warszawie Poroszenko spotkał się z Komorowskim, a także z prezydentem USA Barackiem Obamą.

7 czerwca w Kijowie polski prezydent uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia Poroszenki na prezydenta Ukrainy. Poroszenko zaprosił Komorowskiego do złożenia ponownej wizyty w Kijowie na początku 2015 roku; zaproszenie zostało przyjęte.

(PAP)