10 przykazań wg komika - papież pod wrażeniem

10 przykazań wg komika - papież pod wrażeniem
PAP/EPA

Rzymski dziennik informując o telefonie papieża Franciszka do Benigniego ujawnił, że była to niezwykle serdeczna i ciepła rozmowa. Jej radosny klimat łatwo sobie wyobrazić, znając niespożytą energię aktora, który od lat gromadzi przed telewizorami miliony widzów bijąc rekordy oglądalności.

Gazeta przyznaje zarazem, że komik i reżyser nie zamierzał dzielić się wiadomością o swej wielkiej prywatnej radości, jaką był telefon od Franciszka.

Występy Benigniego w RAI to "lekcje etyki i piękna" - podkreśla włoska prasa w komentarzach po dwóch 2-godzinnych monologach Benigniego, który przez dwa wieczory w najlepszym czasie antenowym dokonał porywającej i entuzjastycznie ocenionej analizy Dziesięciu Przykazań. Jego występ pochwalili hierarchowie Kościoła i włoscy rabini.

Roberto Benigni to nie tylko znany z szalonych popisów aktor, między innymi w komedii "Zakochani w Rzymie" Woody'ego Allena, i laureat Oskara za "Życie jest piękne", ale także genialny interpretator "Boskiej komedii" Dantego. Jest twórcą największych sukcesów w historii włoskiej telewizji RAI i najlepszym realizatorem jej publicznej misji.

W poniedziałkowy wieczór jego Dziesięć Przykazań obejrzało ponad 9 milionów osób, a we wtorek - 10,2 mln (czyli 38 procent wszystkich widzów).

Przypomina się inne rekordy pobite przez Benigniego. W lutym 2011 roku jego kilkudziesięciominutowy monolog na temat włoskiego hymnu wygłoszony podczas festiwalu piosenki w San Remo obejrzało w RAI ponad 15 milionów widzów. Na scenę teatru Ariston wjechał wtedy na koniu z włoską flagą w ręku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP Life)