Ławrow widzi szanse na uregulowanie konfliktu na Ukrainie

Ławrow widzi szanse na uregulowanie konfliktu na Ukrainie
EPA/ROMAN PILIPEY

"Jeśli chodzi o kryzys wewnętrzukraiński, to jego uregulowanie jest nie tylko możliwe, ale w pełni realne" - powiedział Ławrow w wywiadzie dla agencji Interfax, gdy zapytano go o szanse na zakończenie w 2015 roku konfliktu na wschodniej Ukrainie.

"Obecny tragiczny etap w historii Ukrainy powinien zostać przezwyciężony w oparciu o odtworzenie zgody narodowej, zapewnienie kompromisu, równowagi interesów i budowy autentycznie równoprawnych stosunków między wszystkimi regionami tego państwa" - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

"Ale należy zdawać sobie sprawę, że kryzys będzie trwał dopóty, dopóki sami Ukraińcy, bez suflerów z Brukseli czy Waszyngtonu, nie porozumieją się ze sobą" - dodał Ławrow.

Jego zdaniem obie strony powinny uzgodnić, "co będzie przedstawiać sobą państwo ukraińskie, jak będą w nim chronione i przestrzegane prawa obywateli i mniejszości narodowych, jakim będzie zagwarantowany status języków rosyjskiego i innych, jak będzie w całości organizowane życie każdego regionu".

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że rezultatem niezbędnego dialogu między stronami konfliktu powinno być urzeczywistnienie reformy konstytucyjnej, przewidzianej przez zawarte dotąd porozumienia, w tym przez protokół miński z 5 września.

Według Ławrowa Moskwa będzie wspierać podjęcie takiego dialogu oraz nawiązanie trwałych bezpośrednich kontaktów Kijowa z separatystycznymi republikami ludowymi Doniecką i Ługańską "w kontekście przeprowadzonych tam wyborów".

(PAP)