MP w łyżwiarstwie szybkim - bezkonkurencyjni Złotkowska i Szymański

PAP/Bartłomiej Zborowski

Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) zwyciężyła na wszystkich dystansach indywidualnie w trzydniowych zawodach - 500, 1000, 1500 i 3000 m.

Szymański (AZS AWF Poznań), lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 m, był najlepszy w MP w tej konkurencji, a także na 1000, 3000 i 5000 m. Na sprinterskim dystansie 500 m zwyciężył Artur Waś (Poroniec Poronin), który również znakomicie radzi sobie w tym sezonie PŚ (dwa zwycięstwa, podobnie jak Szymański).

W punktacji wielobojowej zdecydowanie triumfowali Złotkowska i Szymański.

Ani razu na najwyższym stopniu podium nie stanął złoty medalista igrzysk z Soczi Bródka (Błyskawica Domaniewice). W poniedziałek na ulubionym dystansie był trzeci, z kolei we wtorek o ponad sekundę przegrał z Szymańskim na 1000 m. Natomiast w wyścigu na 5 km Bródki w ogóle zabrakło na podium. Inna sprawa, że od dłuższego czasu zmaga się z urazem pachwiny, poza tym w okresie przygotowawczym mniej trenował, a jego głównym celem są lutowe mistrzostwa świata na dystansach w Heerenveen.

Kłopoty ze zdrowiem ma też Niedźwiedzki, również specjalizujący się na 1000 i 1500 m. Trener Wiesław Kmiecik w rozmowie z PAP powiedział, że Bródki i Niedźwiedzkiego zabraknie w składzie na mistrzostwa Europy w wieloboju, które w dniach 10-11 stycznia odbędą się w Czelabińsku. Do Rosji pojedzie za to Szymański.

W kobiecej ekipie nie będzie startowała Złotkowska, która wraz z Witoldem Mazurem (asystent głównego szkoleniowca Krzysztofa Niedźwiedzkiego) ma w najbliższych dniach wyjechać na zgrupowania na Teneryfę (rowerowe) i do Włoch (typowo lodowe).

Przy okazji MP seniorów, rozgrywany był też krajowy czempionat młodzieżowców. W punktacji wielobojowej pierwsze pozycje zajęli Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg).