Dakar: Sonik 2., Hołowczyc 5., a Małysz 18.

Dakar: Sonik 2., Hołowczyc 5., a Małysz 18.
PAP/EPA

W niedzielę w Buenos Aires rozpoczął się 37. Rajd Dakar. Do trwającej dwa tygodni rywalizacji w najtrudniejszej na świecie imprezie terenowej przystąpiło 406 pojazdów i 665 zawodników z 53 krajów. W tym gronie jest 15 Polaków.

W gronie 137 załóg samochodowych po raz dziesiąty przystąpi do dakarowej rywalizacji Krzysztof Hołowczyc, który dwukrotnie był piąty (2009, 2011), a rok temu szósty. Jego pilotem w Mini All4Racing jest Francuz Xavier Panseri, który od 2008 roku mieszka w Warszawie.

Olsztynianin był piąty na pierwszym, 170-kilometrowym etapie z metą w San Nicolas de los Arroyos.

Etap wygrał Katarczyk Nasser al-Attiyah, który był szybszy o 22 sekundy od Argentyńczyka Orlando Terranovy. Obaj podobnie jak Hołowczyc jadą Mini. 15. miejsce zajęli Marek Dąbrowski i Mark Powell w Toyocie Hilux, a 18. Adam Małysz i Rafał Marton w Buggy.

Najliczniejszą grupę uczestników stanowią motocykliści, do pierwszego etapu wystartowało ich 161. Wygrał Brytyjczyk Sam Sunderland. 25-letni Anglik z Dorset mieszkający na stałe w Dubaju o 5 s wyprzedza Portugalczyka Paulo Goncalvesa. Jakub Przygoński jest 31. i traci do lidera prawie 8 minut.

W rajdzie debiutują motocykliści: lublinianin Jakub Piątek, krakowianie Michał Hernik i Paweł Stasiaczek oraz mieszkający w Londynie Maciej Berdysz.

Drugi w 2014 roku w rywalizacji quadów Sonik został wiceliderem po niedzielnym etapie do Villa Carlos Paz. Krakowianin był wolniejszy o 67 s od Chilijczyka Ignacio Casale. (PAP)