NRL: samorząd lekarski gotowy do dalszych rozmów

NRL: samorząd lekarski gotowy do dalszych rozmów
PAP/Grzegorz Michałowski

Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o mediacje w sprawie podpisania kontraktów na ten rok, ale o cały system ochrony zdrowia, w tym tzw. pakiet onkologiczny. "Oczywiście samorząd lekarski popiera tych lekarzy, którzy dzisiaj stanęli wobec niezwykle trudnych decyzji, a także stali się obiektem obraźliwej kampanii nienawiści. Są straszeni, naciskani, w sposób który nie licuje z zasadami państwa prawa. Będziemy ich bronić, ale jednocześnie zwracamy się do polityków, także do wszystkich obywateli o to, aby spokojnie porozmawiać jak powinien wyglądać polski system ochrony zdrowia" - powiedział Radziwiłł na konferencji prasowej w Warszawie.

Jego zdaniem w ostatnim czasie zrobiono wiele błędów w systemie ochrony zdrowia. "Tym zasadniczym błędem z jakim mamy do czynienia jest założenie, że państwo może oddać system ochrony zdrowia, jego organizację i działanie w ręce jakichś nieznanych sił, zamiast ponosić za to odpowiedzialność zgodnie z konstytucją" - dodał sekretarz NRL.

"Taki sposób wprowadzania reform jest głęboko sprzeczny z zasadami, które powinny rządzić obywatelskim państwem prawa, gdzie powinno się szukać konsensusu, naprawdę słuchać ekspertów. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z przejawami klasycznej arogancji władzy, która wprowadza jakieś pomysły na siłę" - powiedział Radziwiłł.

Jego zdaniem jedynym dobrym rozwiązaniem byłoby powstrzymanie wejścia w życie pakietu onkologicznego. "Niestety mimo apeli, które płynęły ze wszystkich środowisk, uczestników systemu ochrony zdrowia, politycy nie zdecydowali się na powstrzymanie tego z czym mamy do czynienia w tej chwili. Przy pewnej dobrej woli politycznej można by umówić się, że siadamy do stołu ponownie, rozmawiamy, planujemy to spokojnie" - powiedział Radziwiłł.

(PAP)