Kamil Stoch sportowcem roku

Kamil Stoch sportowcem roku
PAP/EPA

Drugie miejsce w plebiscycie zajął przedstawiciel drużyny mistrzów świata w siatkówce Mariusz Wlazły, najlepszy gracz turnieju, który we wrześniu odbył się w Polsce, a trzecie - mistrz świata w kolarstwie Michał Kwiatkowski.

W roku wielkich osiągnięć polskiego sportu dopiero czwartą i piątą pozycją musiało się zadowolić dwoje innych mistrzów olimpijskich z Soczi - biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk oraz panczenista Zbigniew Bródka. Kowalczyk triumfowała w pięciu poprzednich edycjach plebiscytu.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym - za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. O ostatecznej kolejności decydowały wysyłane następnie przez kibiców sms-y.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało też dodatkowe wyróżnienia. Owacją na stojąco nagrodzono drużynę roku - reprezentację siatkarzy. Tytułem trenera roku uhonorowani zostali selekcjoner tego zespołu Francuz Stephane Antiga oraz opiekujący się kadrą skoczków narciarskich Łukasz Kruczek. Odkryciem roku został siatkarz Mateusz Mika, a statuetkę "Superczempiona" otrzymała legenda lekkiej atletyki Irena Szewińska.

W przesłaniu do uczestników Gali Mistrzów Sportu prezydent Bronisław Komorowski podziękował za to, że ubiegły rok był szczególny po względem sukcesów sportowych. "I za to, że Polska stała się potęgą w sportach zimowych. Za te wspaniałe emocje związane z sukcesami lekkoatletów, kolarzy, wioślarzy, piłkarzy i w wielu, wielu innych dziedzinach sportu" - powiedział i życzył, by rok 2015 był kolejnym wspaniałym rokiem dla polskiego sportu.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2014 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP:

1. Kamil Stoch (skoki narciarskie)

2. Mariusz Wlazły (siatkówka)

3. Michał Kwiatkowski (kolarstwo)

4. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

5. Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie)

6. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

7. Rafał Majka (kolarstwo)

8. Krzysztof Kasprzak (żużel)

9. Robert Lewandowski (piłka nożna)

10. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

 

Wyróżnienia:

Wydarzenie Medialne - zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi w TVP

Impreza Roku - mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn

Impreza Masowa Roku - Orlen Warsaw Marathon

Sportowiec Niepełnosprawny - Renata Kałuża (parakolarstwo)

Animator Sportu Masowego - Coca-Cola

Odkrycie Roku - Mateusz Mika (siatkówka)

Trener Roku - Łukasz Kruczek (kadra skoczków narciarskich) i Stephane Antiga (reprezentacja siatkarzy)

Drużyna Roku - reprezentacja siatkarzy

Superczempion - Irena Szewińska

(PAP)