WOŚP zebrała już 3 mln

WOŚP zebrała już 3 mln
PAP/Jacek Turczyk
"Jesteśmy gotowi. Dzieję się bardzo dużo. Rozpoczynamy 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie. Nasze aukcje trwają, licytacje złotych serduszek, złotych kart telefonicznych. Jak to mówi Jurek Owsiak +Oj się będzie działo+" - powiedział Jurek Owsiak w studiu TVP, gdzie mieści się główny sztab Orkiestry.
 
Nad bezpieczeństwem w całym kraju czuwa kilkanaście tysięcy policjantów patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz funkcjonariusze operacyjni. Policjanci kontrolują też czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom. "Finał przebiega spokojnie, jak dotąd nie odnotowaliśmy żadnych incydentów" - powiedziała PAP komisarz Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
 
W wielu miejscowościach odbywają się uliczne biegi, pikniki oraz koncerty. W Warszawie artyści grają na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki. Publiczność rozgrzewać będą m.in. Łzy, Ania Rusowicz, Acid Drinkers, Mrozu, Chemia, Coma, Poparzeni Kawą Trzy. Wieczorem zaplanowano tradycyjne "Światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni. 
 
W stolicy odbędzie się także 5-kilometrowy bieg uliczny "Policz się z cukrzycą", w którym każdego roku uczestniczy w kilka tysięcy osób. Za zebrane dzięki opłatom startowym pieniądze WOŚP chce kupić osobiste pompy insulinowe dla ciężarnych z cukrzycą. Podobne biegi organizowane będą również w innych miastach. 
 
Środki z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia, w której WOŚP chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Kolejną dziedziną jest kardiochirurgia - fundacja chce wyposażyć stanowiska do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Zebrane środki będą przeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię. 
 
WOŚP wspierać można nie tylko wrzucając datki do puszki, ale także wysyłając SMS-y, oraz za pośrednictwem internetowych skarbonek. Wszystkie możliwości udziału w Finale zebrane zostały na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl
 
Akcję można wspierać również, uczestnicząc w kilkunastu tysiącach aukcji internetowych na stronie www.aukcje.wosp.org.pl
 
Szczegółowe informacje na temat kwesty można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final. Z kolei na stronie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl można zobaczyć, na co fundacja przeznaczyła zebrane dotąd środki. 
 
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. (PAP)