Ksiądz pedofil posiedzi 7 lat

Ksiądz pedofil posiedzi 7 lat

Prokuratura domagała się dla oskarżonego kary dziewięciu lat więzienia.

Zarzuty pedofilii dotyczą okresu od wiosny 2011 r. do grudnia 2012 r. oraz w jednym przypadku obejmują kilka miesięcy w 2005 r. Ksiądz został zatrzymany w grudniu 2012 r. w jednym z wrocławskich hoteli, w którym zameldował się z kilkunastoletnim chłopcem, co wzbudziło podejrzenia hotelowej obsługi. Według aktu oskarżenia 44-letni Paweł K. wielokrotnie miał z małoletnimi kontakty seksualne, rejestrował również ich przebieg i przechowywał na elektronicznych nośnikach.

Po ogłoszeniu wyroku wrocławska Kuria Metropolitalna wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że ksiądz został ukarany najwyższą z możliwych kar, jakie biskup może nałożyć na duchownego, tj. karą suspensy, czyli zakazem wykonywania wszelkich aktów władzy święceń oraz noszenia stroju duchownego.

„Została także wszczęta procedura związana z osądzeniem Pawła K. przez odpowiedni Trybunał Kościelny, która może zakończyć się wydaleniem ze stanu duchownego” - napisał rzecznik kurii ks. dr Rafał Kowalski.

„Raz jeszcze wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu czynów popełnionych przez duchownego. Trudno znaleźć odpowiednie słowa, by wyrazić ból i współczucie ofiarom” - dodała rzecznik.

Paweł K. był już wcześniej zawieszony w wykonywaniu posługi duchownego i przebywał na urlopie. W 2005 r. oskarżono go o posiadanie pornografii dziecięcej i w 2009 r. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu.(PAP)