Dakar: Sonik umocnił się na pozycji lidera

Dakar: Sonik umocnił się na pozycji lidera
PAP/EPA

Start do odcinka specjalnego na dystansie 371 km wyznaczono na wysokości ponad 3600 m. Najszybciej, w niespełna pięć godzin, pokonał go Paragwajczyk Nelson Sanabria. Sonik miał czwarty czas, gorszy od zwycięzcy o 5 minut 44 sekundy. Krakowianin, zdobywca Pucharu Świata, nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej Argentyńczykiem Jeremiasem Feriolim ma ponad dwie godziny i 50 minut przewagi.

"To, że ja i quad jesteśmy w całości na mecie to coś nieprawdopodobnego – podkreślił Sonik. - Jako pierwszy z walki odpadł Casale. Mijałem go na trasie. Miał urwany łańcuch, a ponieważ to etap maratoński, nie miał szans żeby to naprawić. Natomiast Lafuente wywalił się i złamał bark".

Niewiele brakowało, aby przedwcześnie rajd zakończył również Polak. "W roadbooku na 193. kilometrze nie było zaznaczonej wielkiej dziury. Takiej, przy której powinny być dwa, a nawet trzy wykrzykniki. Wpadłem w nią i wyleciałem w powietrze. Trzymając cały czas kierownicę, aby zapobiec zrolowaniu quada, wylądowałem na skałach. Zostałem po nich przeciągnięty bokiem i nogami, które są całe posiniaczone i pokrwawione" - relacjonował Sonik.

Na tej samej dziurze swój udział w rajdzie zakończył kierowca samochodu Mini All4 Racing Nani Roma. Zeszłoroczny triumfator Dakaru również zbyt późno zobaczył nieoznakowaną przeszkodę. Choć Hiszpan oraz jego pilot wyszli z wypadku cało, nie mogli już kontynuować ścigania.

Po środowych zdarzeniach na trasie, Sonik podchodzi do sytuacji z odpowiednim dystansem. "Muszę sprawdzić i przygotować quada, roadbooka oraz moje ubranie, które jest kompletnie zniszczone. To jest w tej chwili najważniejsze. Potem mam nadzieję odpocząć, a śpimy dziś na kocach rozłożonych na betonie" – dodał.

W środę motocykliści i quadowcy rozpoczęli swój drugi, dwudniowy etap maratoński. Na biwaku w Cachi w prowincji Salta, gdzie ciągle pada deszcz, nie będą mogli korzystać z pomocy serwisu. W czwartek pokonają 357 km odcinka specjalnego i 166 km dojazdówki.

Do zakończenia rywalizacji pozostały trzy etapy. Meta w sobotę w Buenos Aires.

Wyniki 10. etapu z Calamy (Chile) do Salty (Argentyna) - 891 km; OS 371 km:

quady

1. Nelson Sanabria (Paragwaj/Yamaha) 4:57.59

2. Jeremias Gonzalez Ferioli (Argentyna/Yamaha) strata 3.40

3. Walter Nosiglia (Boliwia/Honda) 4.30

4. Rafał Sonik (Polska/Yahama) 5.44

 

po dziesięciu etapach

1. Rafał Sonik (Polska/Yamaha) 48:02.07

2. Jeremias Gonzalez Ferioli (Argentyna/Yamaha) strata 2:51.39

3. Walter Nosiglia (Boliwia/Honda) 3:44.25

(PAP)