Cyberkalifat zaatakował malezyjskie linie lotnicze

Cyberkalifat zaatakował malezyjskie linie lotnicze
PAP/EPA

Na oficjalnej stronie przewoźnika hakerzy zamieścili wizerunek jaszczura w cylindrze i smokingu, wokół którego pojawiały się napisy "404 - Samolot Nieodnaleziony", nawiązujące do komunikatu przeglądarek internetowych "404 - Server Not Found" informujących o niemożliwości połączenia z serwerem.

Agencja Reutera, powołując się na doniesienia medialne, informuje, że wcześniej na stronie można było przeczytać napis "ISIL zwycięży". ISIL, czyli Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, to poprzednia nazwa Państwa Islamskiego, organizacji dżihadystycznej, która ogłosiła w zeszłym roku utworzenie kalifatu na podbitych terytoriach Iraku i Syrii.

W komunikacie malezyjski przewoźnik zapewnia, że strona nie została przejęta przez cyberprzestępców. Udało się im tylko doprowadzić do przekierowania internautów wpisujących w przeglądarkach adres witryny linii lotniczych. Malaysia Airlines zapowiada, że sytuacja powinna wrócić do normy w ciągu najbliższej doby.

"Malaysia Airlines zapewnia klientów, że strona nie została przejęta (przez hakerów), a obecna usterka nie wpływa na rezerwacje i bezpieczeństwo danych użytkowników" - podkreślono w komunikacie.

W zeszłym roku linie Malaysia Airlines straciły dwa samoloty. W marcu 2014 samolot z 239 osobami na pokładzie zginął z radarów i po dzień dzisiejszy nie został odnaleziony. Natomiast 17 czerwca nad wschodnią Ukrainą zestrzelono maszynę z 298 pasażerami i członkami załogi. O atak na samolot oskarżani są separatyści walczący z ukraińskimi władzami. (PAP)