To hakerzy zablokowali Facebooka

To hakerzy zablokowali Facebooka
PAP/EPA

Do ataku przyznała się na Twitterze grupa pod nazwą "Brygada Jaszczura", zamieszczając tam krótki komunikat. Poinformowali, że udało im się czasowo zablokować działanie m.in. Facebooka i serwisu Instagram.

Problemy z popularnym serwisem społecznościowym wystąpiły m.in. w USA, Europie i Azji. W Polsce główna strona Facebooka nie odświeżała się lub nie można było na nią wejść.

Niedostępna była też należąca do tego portalu społecznościowego aplikacja Instagram, umożliwiająca robienie zdjęć, ich obróbkę i udostępnianie. Instagram informował na Twitterze, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Kłopoty z dostępem trwały ok. 40 minut. Gdy Facebook znowu działał, w Azji niektórzy użytkownicy skarżyli się, że strona wolno się ładuje - pisze AP.

Informacje o awarii Facebooka i Instagramu były rozpowszechniane na konkurencyjnym mikroblogowym portalu Twitter; użytkownicy używali hashtaga #Facebookdown. Jak pisze agencja EFE, frustrację niektórych internautów pogłębia fakt, że do awarii doszło w czasie, gdy nadchodząca nad Wschodnie Wybrzeże USA potężna śnieżyca zmusiła tysiące ludzi w sześciu stanach do pozostania w domach.

Facebook ma ok. 1,25 mld użytkowników na całym świecie, a Instagram ok. 300 mln.

To nie jedyny atak, jaki w ostatnim czasie przeprowadziła "Brygada Jaszczura". Pod koniec 2014 roku, poza sparaliżowaniem sklepu internetowego Sony PlayStation, na jeden dzień udało im się sparaliżować działalność sieci innej popularnej konsoli do gier - Xbox. Działania hakerów uniemożliwiły użytkownikom korzystanie z możliwości grania za pośrednictwem sieci.

(PAP)