Stoltenberg: szpica NATO będzie liczyć 5 tys. żołnierzy

Stoltenberg: szpica NATO będzie liczyć 5 tys. żołnierzy
PAP/EPA

"Czołowy element tej brygady lądowej będzie gotowy do przemieszczenia w ciągu 48 godzin (od chwili wystąpienia zagrożenia - PAP), a reszta w ciągu tygodnia" - powiedział szef Sojuszu na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw NATO. W czasie poważniejszych zagrożeń siły te będą mogły zostać wzmocnione przez kolejne dwie brygady.

Według Stoltenberga w czwartek sześć państw zadeklarowało gotowość do przejęcia w najbliższych latach roli tzw. państw ramowych połączonych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), nazywanych szpicą. Są to: Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. "To zapewni, że siły szpicy mogą być utrzymywane przez dłuższy czas (...) To silny sygnał solidarności członków NATO" - ocenił. Państwa ramowe odpowiadają za sformowanie oddziału, a następnie dowodzenie nim podczas rocznego dyżuru.

Decyzja o utworzeniu sił szpicy zapadła na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport w Walii, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę oraz zagrożenia w południowym sąsiedztwie Sojuszu.(PAP)