Papież wygłosi mowę w Kongresie USA

Franciszek będzie pierwszym papieżem występującym przed Kongresem.

Boehner wydał oświadczenie, w którym wyraził wdzięczność papieżowi za przyjęcie jego zaproszenia na wspólne posiedzenie Izby Reprezentantów i Senatu.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że Waszyngton będzie pierwszym etapem papieskiej podróży do USA. Następnie Franciszek pojedzie do Nowego Jorku, a potem do Filadelfii na Światowe Spotkanie Rodzin.

Prezydent Barack Obama zaprosił Franciszka do Stanów Zjednoczonych w marcu zeszłego roku, podczas audiencji w Watykanie. Obama powiedział wtedy, że Amerykanie "oszaleliby z radości", gdyby papież przyjechał do USA.

19 stycznia przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Bernardito Auza informował, że papież odwiedzi Stany Zjednoczone prawdopodobnie w dniach od 22 do 27 września. Oprócz zapowiadanego wcześniej udziału w Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii i wizyty w Waszyngtonie planowane jest też przemówienie Franciszka w nowojorskiej siedzibie ONZ. Szczegółowy program tej podróży jest obecnie przygotowywany.(PAP)