Świnoujście: pijana załoga zatopiła holownik

Jak powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewa Wieczorek, holownik i stumetrowa jednostka towarowa wchodząca do portu mijały się lewymi burtami. Nie wiadomo, dlaczego holownik nagle wykonał niedozwolony manewr, skręcając w lewo i wpłynął pod dziób drugiego statku, a później zatonął - dodała. Załoga miała sporo szczęścia uchodząc cało z kolizji - oceniła rzeczniczka.

Jednostka spoczywa niedaleko nabrzeża przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin; ruch statków odbywa się tam jednokierunkowo. Do Świnoujścia płynie jednostka urzędu morskiego, która przeprowadzi sondaż wraku. Pokaże on dokładne miejsce zalegania holownika i pozwoli ocenić, czy możliwe będzie przywrócenie ruchu dwukierunkowego - powiedziała Wieczorek.

Urząd morski zbiera informacje na temat zatonięcia holownika, później przekaże je do izby morskiej.

Z informacji zachodniopomorskiej policji wynika, że czteroosobowa załoga holownika była pod wpływem alkoholu. Szyper, mechanik i dwóch marynarzy miało od 0,3 do 0,6 promila alkoholu w organizmie. Na jednostce przebywała jeszcze jedna osoba, nienależąca do załogi osoba, która była trzeźwa. Mężczyźni przebywają w świnoujskim szpitalu, ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Holownik, który zatonął nazywa się Kuguar i należy do Zakładu Usług Żeglugowych. Jak poinformowano PAP w zakładzie, firma zbiera informacje, jak doszło do zatonięcia.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że holownik przed zatonięciem miał kolizję z niewielkim statkiem pasażerskim. (PAP)