Palikot apeluje do prezydenta w sprawie konwencji o zapobieganiu przemocy

Palikot apeluje do prezydenta w sprawie konwencji o zapobieganiu przemocy
PAP

Na spotkaniu z mediami zwrócił uwagę, że 70 proc. Polaków chce tej konwencji. Dlatego - według niego - nie ma żadnego uzasadnienia, aby prezydent, który jest wybrany przez wszystkich Polaków nie uznał woli większości. Jego zdaniem, każdego dnia, kiedy ta konwencja nie obowiązuje, to są kolejne ofiary przemocy. Przekonywał, że nie ma żadnego powodu, aby dawać dodatkowe prawa tym wszystkim, którzy dokonują przemocy, a nie chronić tych, którzy są ofiarami tej przemocy.

"W sytuacji, kiedy większość obywateli jest za tą konwencją, kiedy wszystkie kraje Unii Europejskiej mają tę konwencję wprowadzoną w życie rodzi się podejrzenie, że prezydent nie podpisuje tej konwencji ze względu na nacisk Kościoła katolickiego - pewnej niedemokratycznej struktury, co jest samo w sobie niekonstytucyjne i niedopuszczalne" - powiedział.

Dlatego - jak mówił - aby chronić godność Rzeczpospolitej, godność urzędu prezydenta, ale także, żeby chronić ofiary przemocy, apeluje do prezydenta Komorowskiego o podpisanie tej konwencji niezwłocznie. "Apeluję, aby podpisał tę konwencję tak, jak to zrobili prezydenci w innych krajach UE" - dodał.

Palikot przyjechał do Łodzi na zaproszenie Łódzkiego Kongresu Kobiet. (PAP)