Cyklon Marcia atakuje Australię

Cyklon Marcia atakuje Australię
PAP/EPA

Marcia zakwalifikowana do kategorii 5, znajduje się obecnie w rejonie zatoki Shoalwater, na północ od miasta Yeppoon, w odległości 670 km od Brisbane w stanie Queensland.

Według prognoz meteorologów, cyklon przeniesie gwałtowne opady deszczu, które wywołają lokalne powodzie oraz silny sztorm. Prędkość wiatru może osiągać 295 km/godz.

"To będzie katastrofa" - powiedział rzecznik policji stanu Queensland Ian Stewart. Wezwał on mieszkańców stanu aby nie opuszczali domów lub udali się do zaimprowizowanych schronów zorganizowanych przez służby ratunkowe.

Sam Campbell z Australijskiego Biura Meteorologicznego ostrzegł, że żywioł może zrywać dachy, a nawet niszczyć całe budynki. "Należy liczyć się z dużymi stratami oraz ze zniszczeniem linii energetycznych" - dodał. Szpitale i służby ratunkowe stanu Queensland postawiono w stan pogotowia.

Tymczasem północ Australii pustoszy inny cyklon Liam zaliczony do kategorii 4. Zaatakował on rejony słabo zaludnione, głównie przez pierwotnych mieszkańców Australii - Aborygenów. (PAP)