Wanda Nowicka kandyduje na urząd prezydenta

Wanda Nowicka kandyduje na urząd prezydenta

Według Nowickiej dzisiejsza diagnoza lewej strony politycznej jest bardzo krytyczna. "To niekontrolowany wyciek grup i grupek, podzielonych, rozczłonkowanych, skłóconych ze sobą nierzadko, dla których jedyna skuteczna droga wyjścia z impasu zdaje się pozostawać poza zasięgiem. A tą drogą jest jedność i współpraca" - mówiła Nowicka, która przybyła konwencję programową UP.

Przekonywała, że "nie ma wrogów na lewicy" i zamierza ją jednoczyć. "Musimy rozpocząć budowę nowego projektu lewicowego ponad podziałami jeszcze raz. Projektu, który będzie łączył, a nie dzielił" - zaznaczyła Nowicka.

"Są różni kandydaci i kandydatki po stronie lewicowej, tym niemniej liczę na to, że nasze dążenie do tego, bym ja została prezydentem Polski nie spowoduje żadnej bratobójczej walki" - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Pytana, czy poinformowała o swojej decyzji lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, który też kandyduje na urząd prezydenta, powiedziała, że tak i że nie był tym zachwycony. "Ale też zrozumiał, w każdym razie mam nadzieję, że zrozumiał, że każdy ma prawo podążać taką drogą polityczną, jaką uważa za słuszną" - mówiła Nowicka. Jej zdaniem urząd prezydenta nie jest teraz miejscem dla Palikota.

Nowicka podkreśliła, że ma wsparcie środowisk kobiecych i liczy na nie przy zbieraniu głosów. Według niej, dopiero po zabraniu podpisów będzie wiadomo, ilu jest kandydatów na lewicy. "Nie ma szans w tym momencie, by był jeden kandydat, jest wielu, ale mam nadzieję, że ja będę tym pierwszym wyborem dla bardzo wielu ludzi, kobiet i mężczyzny lewicowych, tych którzy chcą budować nowoczesną lewicę i którzy wierzą, że potrzebna Polsce jest nowoczesna lewica i niedobrze by było, gdyby lewica miała się całkowicie rozpaść" - powiedziała.

Nowicka uważa, że przy poparciu środowisk lewicowych i kobiecych ma szansę przejść do drugiej tury wyborów.

Przedstawiciele UP zwrócili się do innych lewicowych ugrupowań o wsparcie kandydatury Nowickiej, a także do tych, które już wystawiły swoich kandydatów, by rozważyły swój wybór i być może go zweryfikowały. "Trzeba skonsolidować siły wokół Wandy Nowickiej, bo ona gwarantuje nie tylko sukces prezydencki, ale i sukces w wyborach do parlamentu" - mówił przewodniczący UP Waldemar Witkowski. Poinformował, że kandydaturę Nowickiej popiera "Europa Plus" Roberta Kwiatkowskiego.

(PAP)