Cameron: Wielka Brytania pomoże w szkoleniu wojsk ukraińskich

"W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej" - powiedział Cameron w jednej z komisji Izby Gmin. "Będziemy także rozwijać z Ukrainą program szkoleniowy dla piechoty" - dodał.

Zapewnił, że Brytyjczycy będą na Ukrainie daleko od linii frontu i nie będą zaangażowani w działania bojowe.

Cameron powiedział, że nie wyklucza w przyszłości dostarczania Ukrainie broni. Jednak obecnie Londyn stoi na stanowisku wspierania jej nieśmiercionośnym sprzętem wojskowym.

"Jeśli nie stawimy czoła Rosji, to w długoterminowej perspektywie zaszkodzi to nam wszystkim, bowiem będziecie świadkami dalszej destabilizacji. Następna będzie Mołdawia lub jedno z państw bałtyckich" - powiedział brytyjski premier deputowanym.

Jak przekazuje na żywo portal internetowy dziennika "Guardian", Cameron mówił też o celach prezydenta Rosji Władimira Putina. "Widzimy teraz bardzo jasny schemat postępowania; chce on (Putin - PAP) odzyskać dla Rosji część bliskiej zagranicy" - relacjonuje "Guardian" słowa premiera. "Powinniśmy wesprzeć prawo tych krajów do decydowania, co chcą one robić" - oznajmił Cameron. Jako błąd ocenił postawę, zgodnie z którą należałoby się pogodzić z Rosją w tej sprawie. Oznaczałoby to spisanie na straty około 11 krajów, uczyniliśmy ten błąd wcześniej, "z dalekimi krajami, o których mało wiemy" - mówił premier.

Wyraził też opinię, że rolą Wielkiej Brytanii jest przekonać inne kraje do poparcia sankcji wobec Rosji. Jeśli upadnie Mariupol, strategiczne miasto na południowym wschodzie Ukrainy, to z pewnością sankcje wobec Rosji będą ostrzejsze - powiedział Cameron.

Jak oświadczył, nie ma wątpliwości, że Rosja dostarcza broń separatystom na wschodzie Ukrainy.

(PAP)