Mundial w Katarze jednak w zimie?

Mundial w Katarze jednak w zimie?
PAP/EPA

"Jakikolwiek termin nie byłby przedstawiony, wzbudzałby kontrowersje. Musimy jednak spojrzeć na to znacznie szerzej i przeanalizować korzyści i straty wszystkich" - powiedział przedstawiciel azjatyckiej federacji Sheikh Salman bin Ebrahim Al-Khalifa.

Zapewnił także, że nie ma żadnych planów redukcji liczby meczów czy uczestników turnieju, choć przyznał również, że mundial mógłby trwać krócej.

Dyskusja o terminie imprezy w Katarze trwa już kilkanaście miesięcy. Powodem są wysokie temperatury w tym państwie w czerwcu i lipcu, gdy tradycyjnie rozgrywany jest mundial. FIFA opowiadała się wcześniej za przełomem stycznia i lutego lub listopada i grudnia.

Innego zdania są kluby na Starym Kontynencie. W 2014 roku Europejskie Stowarzyszenie Klubów Piłkarskich (ECA) i Europejskie Stowarzyszenie Lig Zawodowych (EPFL) zaproponowały, by MŚ odbyły się na przełomie maja i czerwca, gdyż jest to najlepsza alternatywa dla czerwca - lipca. Termin nie kolidowałby z interesami klubów, które zimą są w środku ligowych sezonów.

Od połowy czerwca do połowy lipca w Katarze temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza. Natomiast w miesiącach zimowych jest około 25 stopni.

Z kolei lutowy termin kolidowałby z zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie Katar pokonał 14:8 Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Korei Południowej, Japonii i Australii. Prezydent FIFA Joseph Blatter przyznał w maju 2014 roku, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem. (PAP)